Azi la gradinita, maine la scoala! Ediția a II-a

18. martie 2013

Azi la gradinita, maine la scoala!

Proiectul educaţional pentru acomodarea copiilor de grădiniţă cu viaţa de şcolar.

La Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Arad a avut loc, zilele trecute, a doua activitate „Vestitorii primăverii!” din cadrul proiectului de parteneriat „Azi la grădiniţă, mâine la şcoală!” în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad şi grădiniţele: Grădiniţa P.P. nr. 10, „Furnicuţa” Arad, Grădiniţa P.P. „Piticot” Arad, Grădiniţa P.N. nr.2 Arad, Grădiniţa „Gosen” Arad, Grădiniţa P.N. 3 Arad, Grădiniţa P.P. „Palatul fermecat” Arad, Grădiniţa P.P. 16 Arad.

New Image2

10

.New Image6

New Image3

New Image8

Activitatea a constat în desfăşurarea unor concursuri sportive între elevii claselor pregătitoare de la Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Arad, şi preşcolarii grădiniţelor participante. Concursul a fost urmat de vizionarea expoziţiei cu lucrări specifice anotimpului primăvara, lucrări realizate de preşcolarii grădiniţelor participante şi elevii Şcolii Gimnaziale „Avram Iancu” Arad. Preşcolarii de la Grădiniţa P.P. nr. 10, „Furnicuţa” Arad, Grădiniţa P.N. 3 Arad şi elevii Şcolii Gimnaziale „Avram Iancu” Arad au încântat, apoi, cu un scurt moment artistic: cântece, poezii, dansuri populare şi dansul majoretelor

New Image12

New Image0 New Image

New Image13 New Image14 New Image15

New Image16

New Image11

La final, director prof. Pompiliu Moldovan ne-a declarat: „Aceşti copii minunaţi ne-au încântat sufletul şi inima. Ei sunt primăvara vieţii noastre. Noi, dascălii şi părinţii acestor copii avem obligaţia să-i creştem frumoşi şi puri cum sunt acum”.

prof.înv.primar  Silaghi Florentina

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

*