Sărbătorim UNIREA

24. ianuarie 2013

Hai sa dam mana cu mana!

Sub acest generic la Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Arad a fost marcată ziua de 24 ianuarie.

ARAD. Unirea Principatelor Române a fost sărbătorită la Şcoala Gimnazială „Avram Iancu ” prin activităţi cultural-artistice, respectând trecutul şi istoria. Alături de noi au participat elevi de la Colegiul Particular „Vasile Goldiş” Arad îndrumaţi de director prof. Tărniceriu Claudia Marinela şi prof. Opriş Lavinia.

În sala festivă a şcolii, publicul cald şi receptiv a răsplătit cu aplauze cele mai frumoase momente ale programului.

5

2

4

Programul a debutat cu intonarea imnului naţional. Au urmat prezentarea unor fragmente din istoricul evenimentului, de către prof. Muller Tiberiu şi o elevă de la Colegiul Particular „Vasile Goldiş” , sceneta „Moş Ion Roată şi Unirea” pregătită de către elevi, unde personaje ca Alexandru Ioan Cuza, Moş Ion Roată şi boierii au coborât din istoria românilor. Apoi, copiii au recitat poezii din lirica naţională. Momentul muzical a fost asigurat de corul şcolii sub îndrumarea prof. Henţ Mihai. Au interpretat cântecele: Cuvântul lui Roată către Divan, Ţara noastră, Dar toate trecură, Hora Unirii. Nu au lipsit dansurile populare prezentate de elevii claselor I-IV.

3

1

„Spiritul lui Avram Iancu prezent în şcoală, se regăseşte în tot ceea ce fac elevii şi cadrele didactice de la Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Arad, şi suntem mândri de faptul că suntem români. Spectacolul a umplut de mulţumire şi mândrie, sufletele spectatorilor.” ne-a declarat director prof. Pompiliu Moldovan.

7

8

„Activitatea s-a încheiat cu „Hora Unirii”, cântată şi dansată de toţi împreună”.

Elevii Şcolii Gimnaziale “Avram Iancu”  au paricipa în 24 ianuarie la o emisiune

la postul de televiziune west tv.

11

12

prof. înv. primar Florentina Silaghi

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

*