La mulţi ani, ROMÂNIA!

A devenit o tradiţie ca de 1 Decembrie, elevii Şcolii Gimnaziale „Avram Iancu”Arad, îndrumaţi de cadrele didactice, să sărbătorească Ziua Naţională a României şi Marea Unire  printr-un program artistic.

 aghi

DSCN1036

În sala de sport a şcolii, publicul cald şi receptiv a răsplătit cu aplauze cele mai frumoase momente ale programului: intonarea imnului naţional, prezentarea unor fragmente din istoricul evenimentului, prezentate de prof. istorie Muller Tiberiu şi elevii Denisa M. şi Guia M., interpretarea cântecelor “Buciumul”, “La pragul Unirii”, “Avem o ţară mândră”, “Mare zi de sărbătoare” de către corul şcolii. Nu au lipsit dansurile populare prezentate de elevii claselor I-IV.

DSCN1050

DSCN1051New Image3New Image6

Directorul şcolii, prof.  Pompiliu Moldovan a vorbit despre importanţa acestei zile subliniind faptul că „România trebuie să trăiască nu numai prin istoria sa ci şi prin prezentul şi viitorul pe care îl clădiţi voi copiii!”, mulţumind totodată elevilor, cadrelor didactice şi părinţilor care au contribuit la reuşita acestei activităţi.

                                                                                prof. Florentina Silag

New Image1

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

*