Azi la grădiniţă, mâine la şcoală! Ediţia I

Proiectul educaţional pe care îl propunem îşi doreşte să reducă pragul dificil al şcolarităţii prin desfăşurarea unui amplu program de activităţi desfăşurate împreună preşcolari şi şcolari.

Astfel, miercuri 12.12.2012 la Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Arad, şcoală coordonatoare, a avut loc prima activitate „Bucuriile iernii!” din cadrul proiectului de parteneriat „Azi la grădiniţă, mâine la şcoală!” în colaborare cu Inspectoratul Şcolar Judeţean Arad şi grădiniţele: Grădiniţa P.P. nr. 10, „Furnicuţa” Arad, Grădiniţa P.P. „Piticot” Arad, Grădiniţa P.N. nr.2 Arad, Grădiniţa „Gosen” Arad, Grădiniţa P.N. 3 Arad, Grădiniţa P.P. „Palatul fermecat” Arad, Grădiniţa P.P. 16 Arad.

Prima activitate comună a constat în desfăşurarea unor concursuri sportive între elevii claselor pregătitoare de la Şcoala Gimnazială „Avram Iancu” Arad, şi preşcolarii grădiniţelor participante. Căştigători au fost preşcolarii de la Grădiniţa P.P. nr. 10 „Furnicuţa” Arad. Concursul a fost urmat de vizionarea expoziţiei cu lucrări specifice „Sărbătorilor de iarnă”. Lucrările au fost realizate de preşcolarii grădiniţelor participante şi elevii Şcolii Gimnaziale „Avram Iancu” Arad. Atmosfera a fost întreţinută de colinde interpretate atât de elevi cât şi de preşcolari. Dansurile populare prezentate de echipa de dansuri a şcolii au încântat spectatorii prezenţi. La final domnul director prof. Moldovan Pompiliu a premiat toţi participanţii.

Activităţile propuse vor netezi drumul dintre grădiniţă şi şcoală, în special pentru preşcolarii din grupa mare.

Prin derularea acestui proiect dorim să devenim prietenii preşcolarilor, să desfăşurăm activităţi comune, atractive pentru toţi copiii preşcolari şi şcolari.

Totodată, preşcolarii vor deduce singuri că şcoala este un loc în care nu trebuie să vină cu emoţii sau frică, ci unul atractiv, ce le deschide porţile către o lume fascinantă, o lume a cunoaşterii, activităţi îndrăgite.

prof. Silaghi Florentina

DSCN1369 DSCN1370 DSCN1371 DSCN1372 DSCN3977 DSCN4003 DSCN4004 DSCN4006 DSCN4007 DSCN4012 DSCN4020

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile necesare sunt marcate *

*